rotmistrz

Akcja powstała w celu zmiany sytuacji, w której jeden z najbardziej heroicznych Polaków w historii nie ma swojego pomnika w Warszawie, gdzie został zamordowany.

Z radością przyjmujemy fakt, iż postać rotmistrza Witolda Pileckiego jest coraz bardziej obecna w dyskursie publicznym, kulturze masowej i nauczaniu, czyli de facto świadomości społecznej. Nie udało się zatrzeć pamięci o Nim komunistom, a na przestrzeni ostatnich kilku lat przeżywa ona prawdziwy renesans. Uważamy jednak, iż wciąż nie jest eksponowana wystarczająco. Mając na względzie, iż życiorys i dokonania rotmistrza mogą, a wręcz powinny, inspirować kolejne pokolenia Polaków i stanowić dla nich wzór bohaterstwa, odwagi, bezinteresowności, poświęcenia i patriotyzmu, inicjujemy akcję, mającą na celu upamiętnienie w stolicy Polski Witolda Pileckiego, jednego z najwybitniejszych Polaków, który za swoją odwagę zapłacił najwyższą cenę właśnie tu, w stolicy.

Chcemy w Warszawie pomnika bohatera, człowieka, który jest dla nas wzorem. Chcemy, by jego postać jako symbol walki o wolność, polskość, z niezłomnością ducha i ciała przemawiała do nas w centrum odbudowanej po wojnie stolicy. Nie chcemy wszechobecnych w Warszawie pomników komunistów, chcemy pomników bohaterów. Rotmistrz posiada swoje pomniki w wielu miastach w Polsce, w stolicy natomiast istnieje tylko tablica pamiątkowa oraz ulica nazwana Jego imieniem.

Prosimy Was gorąco o wsparcie naszej akcji, polubienie profilu i udostępnienie go na swoich tablicach. Budowanie świadomości historycznej wśród ludzi młodych i upamiętnianie tak pięknych i wybitnych życiorysów nie musi wcale wiązać się z ciężką pracą i wyrzeczeniami. Każdy z Was może dołożyć cegiełkę do naszego wspólnego sukcesu. Zacznijmy od budowy pomnika w postaci naszego zdecydowanego stanowiska, pełnego podziwu i uznania dla bohaterstwa oraz odwagi Witolda Pileckiego. Miejmy nadzieję, że pomnik ten, będący naszym wspólnym głosem, stanie się pewnego dnia prawdziwym monumentem, patrzącym na ulice Warszawy i jej mieszkańców z dumą. Powiedzmy głośno ? tak, chcemy pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego w Warszawie!

Skrót życiorysu:

Rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, Witold Pilecki, przez całe swoje życie stawał w gotowości do oddania życia za Ojczyznę. W wieku zaledwie 18 lat wziął udział w wojnie z bolszewikami, w tym walczył m.in. w bitwie warszawskiej oraz wyzwalał Wilno. W 1939 roku brał udział w kampanii wrześniowej, by po jej zakończeniu przejść do konspiracji. Następnie, z własnej inicjatywy, dostał się do obozu Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, gdzie zorganizował ruch oporu wśród więźniów. Był autorem pierwszych na świecie raportów dokumentujących Holocaust. Po 3-letnim pobycie w Auschwitz i zorganizowaniu ruchu oporu liczącego ponad 1000 osób, dokonał ucieczki, a następnie wziął udział w Powstaniu Warszawskim, podczas którego dostał się do niewoli niemieckiej. Gdy obóz jeniecki został wyzwolony, przedostał się do Italii, by walczyć u boku gen. Władysława Andersa, na polecenie którego jesienią 1945 roku zdołał wrócić do Polski i prowadzić działalność wywiadowczą wymierzoną w sowiecką okupację i służby państwa komunistycznego. Nie zastosował się do rozkazu gen. Andersa o opuszczeniu kraju ze względu na zagrożenie aresztowaniem, do którego doszło w 1947 roku. Oskarżony o działalność szpiegowską na rzecz władz RP na uchodźstwie, został w procesie pokazowym skazany na karę śmierci. Zamordowany 25 maja w warszawskim więzieniu na Rakowieckiej strzałem w tył głowy.

Osoby niezaznajomione z sylwetką i biografią rotmistrza Pileckiego zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych:
– http://pilecki.ipn.gov.pl/
– http://www.rotmistrzpilecki.pl/
oraz sięgnięcia po jedną z wielu pozycji z literatury traktującej o życiu i dokonaniach Bohatera.

Inicjatorami akcji są stowarzyszenie Młodzi dla Polski oraz marka odzieżowa Red is Bad. Po więcej informacji zapraszamy na nasze strony?
– https://www.facebook.com/MlodziDlaPolski?fref=ts
– https://www.facebook.com/redisbad?fref=ts