ziemkiew

vcx

Młodzi dla Polski na Uniwersytecie Warszawskim wracają po wakacjach z nową energią! W piątek 9 października 2015r. odbył się pierwszy w tym roku akademickim Hyde Park zorganizowany przez ?Młodych dla Polski?. Naszym gościem był Rafał A. Ziemkiewicz ? znany dziennikarz, pisarz i publicysta. Temat spotkania brzmiał: ?Po co nam ta Polska??.

Kto jak kto, ale autor ?Polactwa? czy ?Myśli nowoczesnego endeka? potrafił wyczerpująco odpowiedzieć na to pytanie. Spotkanie poprowadził Prezes Młodych dla Polski UW Paweł Kutrzepa. Spotkanie składało się z dwóch części ? na początku Rafał Ziemkiewicz wygłosił krótką prelekcję, a następnie zgromadzeni uczestnicy mieli okazję do zadawania mu pytań. W swoim wystąpieniu Ziemkiewicz skomentował obecną kondycję polskiej sceny politycznej. Często odwoływał się do historii i przedstawiał analogie między światem dzisiejszym, a przeszłością. Tłumaczył również, dlaczego według niego Polska to kraj kolonialny oraz dlaczego twierdzi, że Endecja miała najlepszy pomysł na odbudowę Rzeczpospolitej. W jego wypowiedzi jak zwykle nie zabrakło ciętego języka ani dowcipu.

Podczas drugiej części Hyde Parku, Rafał Ziemkiewicz musiał odpowiadać na zróżnicowane tematycznie pytania. Zaczynając od sytuacji międzynarodowej ? sprawy uchodźców, wojny w Syrii, rozwoju gospodarczego Korei Południowej, poprzez tłumaczenie się z porównania carycy Katarzyny II do Angeli Merkel, a kończąc na tym, kto wygra w nadchodzących wyborach parlamentarnych i jakie zmiany nastąpią w Polsce po 25 października. Nie zabrakło również czasu na podpisywanie książek i możliwość zamienienia słowa z naszym Gościem. W piątek sala 200 Budynku Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego pękała w szwach. Spotkanie trwało prawie dwie godziny. Taka frekwencja pokazuje, że młodzi ludzie interesują się swoją ojczyzną i chcą zmieniać ją na lepsze. Mamy nadzieję, że na naszych kolejnych spotkaniach, będzie równie tłoczno, do zobaczenia!