szewko_p

Setki tysięcy uchodźców przybywających do Europy, działalność ISIS oraz zamachy terrorystyczne
w Paryżu skłoniły nas do refleksji na temat tego co dzieje się na Bliskim Wschodzie oraz jakie konsekwencje może to mieć dla Europy, w tym dla Polski. O zaprezentowanie opinii i komentarzy na ten temat poprosiliśmy specjalistę w zakresie stosunków międzynarodowych- Pana dr Wojciecha Szewko.

Sala C Audytorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego wypełniła się po brzegi na naszym kolejnym grudniowym spotkaniu. Tym razem rozmawialiśmy o polityce międzynarodowej – Państwie Islamskim
i szeregu czynników jakie działalność tej organizacji terrorystycznej implikuje. Naszym gościem był absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW, były doradca Prezesa Rady Ministrów, ekspert stosunków międzynarodowych a zwłaszcza tych dotyczących Bliskiego Wschodu. Na wstępie mieliśmy okazję obejrzeć film przedstawiający źródła zachowań bojowników Państwa Islamskiego, ich motywy oraz cele. Film ukazywał w sposób bardzo bezpośredni całą bezwzględność, z jaką działają i realizują swoje zamierzenia. Następnie dr Szewko w bardzo przystępny sposób zarysował historię tworu znanego dziś jako ISIS i omówił panujący na ziemiach Bliskiego Wschodu koflikt. Przedstawił także swój komentarz dotyczący kwestii zagrożeń jakie niesie ze sobą przyjęcie setek tysięcy uchodźców oraz sposobu funkcjonowania muzułmańskich siatek terrorystycznych na terenie Unii Europejskiej (m. in. tych stojących za zamachami w Paryżu).

Kolejny etap naszego spotkania zakładał pytania od publiczności. Poruszono wiele intrygujących tematów, niestety ograniczony czas naszego spotkania wymusił powściągliwość w słowach i skrócenie cennych komentarzy naszego gościa. Szczególnie zainteresowani tematem musieli zatem kontynuować swe dywagacje z naszym ekspertem już w kuluarach. Ciekawym uzupełnieniem spotkania była prezentacja okraszona komentarzami kilku zaprzyjaźnionych studentek, które w ramach wolontariatu były na granicy serbsko- macedońskiej, którą przekraczali uchodźcy. Ich spostrzeżenia i obserwacje dały obraz sytuacji, widziany z innej perspektywy. Pozwoliło to na pełniejsze uchwycenie spektrum poruszanych zagadnień.

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji oraz nagrania naszego spotkania, udostępnionego przez Independent Video Press.

 

szewko2

szewko3