18518559_10208764479857141_2103743247_n

W sobotę 13 maja na terenie skweru przy Alei Wojska Polskiego odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika rotmistrza Pileckiego, którego budowę zainicjowaliśmy.

Akcja przy wsparciu graficznym Red is Bad prowadziliśmy poprzez media społecznościowe oraz działania obywatelskie. Uruchomiony w celu zdobycia poparcia społecznego fanpage Chcemy pomnika rotmistrza Pileckiego w Warszawie w krótkim czasie odnotował duże zainteresowanie. Na jego kanwie udało nam się przekonać radnych Warszawy do wprowadzenia sprawy pod obrady. Po kilku sesjach wybrana została lokalizacja symboliczna, zaakceptowana zarówno przez wszystkich radnych jak i Rodzinę rotmistrza – przy alei Wojska Polskiego, niedaleko kamienicy, w której w mieszkaniu swojej szwagierki rotmistrz Pilecki pozwolił pojmać się Niemcom w łapance, by trafić do obozu w Oświęcimiu z misją swojego życia.

Niewątpliwym sukcesem było jednogłośne przyjęcie przez radę miasta uchwały zobowiązującej Ratusz do wykonania pomnika – za uchwałą o budowie pomnika zagłosowały kluby radnych PO, PiS i SLD. To jednomyślność szczególnie budująca w kontekście honorowanej postaci, jaką był rotmistrz Pilecki, którego postawa powinna stanowić wzór dla każdego Polaka, bez względu na światopogląd.

Kolejnym etapem było konkursowe wyłonienie wykonawcy. W sądzie konkursowym znaleźli się m.in. przedstawiciele rodziny – pan Andrzej Pilecki i pani Dorota Optułowicz-McQuaid, wnuczka rotmistrza Pileckiego, córka pani Zofii Pileckiej, a także nasz przedstawiciel. Ze wszystkich nadesłanych propozycji finalnie w grudniu 2014 roku sąd konkursowy wybrał projekt pracowni „Morfes” S.C. z Siemianowic Śląskich. Po zakończeniu wszystkich procedur formalnych i przetargowych oraz wykonaniu pomnika, w maju 2017, po blisko 4 latach od rozpoczęcia przez nas starań o uhonorowanie rotmistrza Pileckiego, mamy zaszczyt oraz przyjemność ogłosić zakończenie akcji!