pulkownikpilecki

Rotmistrz Witold Pilecki pośmiertnie awansowany na pułkownika. W czwartek (5 września) wieczorem szef MON Tomasz Siemoniak podpisał awans jednego z najbardziej niezłomnych żołnierzy w historii Wojska Polskiego.

Oficjalny wniosek o przyznanie Witoldowi Pileckiemu stopnia pułkownika złożyła do Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Federacja Stowarzyszeń Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. To bez wątpienia piękny gest ministra obrony narodowej. Nie ulega jednak wątpliwości, że to efekt wielu inicjatyw przypominających o Witoldzie Pileckim i Żołnierzach Wyklętych, które w ciągu ostatnich miesięcy na dobre weszły nawet do medialnego mainstreamu.

Warto przypomnieć tu akcję Młodych dla Polski oraz Red is Bad, której celem jest doprowadzenie do postawienia pomnika (już teraz) pułkownika Pileckiego w Warszawie. Inicjatywa została poparta przez wszystkie ugrupowania w Radzie Warszawy.  Jednak jak informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, poparcia nie uzyskała propozycja rajców PiS, by monument Pileckiego zastąpił komunistyczny pomnik Braterstwa Broni. Akcja młodych ludzi jednak nie zwalnia ? w ostatnim programie Jana Pospieszalskiego ?Bliżej? w TVP Info, profesor Tomasz Nałęcz (doradca prezydenta) pozytywnie wypowiadał się o pomyśle postawienie pomnika Witolda Pileckiego w stolicy. Sprawa lokalizacji pomnika będzie przedmiotem dyskusji podczas następnych posiedzeń Rady Warszawy. Inicjatorzy akcji chcą, by pomnik stanął w reprezentacyjnym miejscu w centrum miasta i ta propozycja może zyskać szersze poparcie niż ubiegłotygodniowa inicjatywa PiS.

Tymczasem pułkownik Pilecki już niedługo może stać się generałem. W czwartek (5 września) wniosek w tej sprawie do Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych przedstawiła warszawska młodzieżówka PiS. Decyzję o awansowaniu na stopień generalski może podjąć prezydent. Tomasz Nałęcz już zapowiedział, że Bronisław Komorowski pozytywnie odnosi się do apelu historyka Tadeusza Płużańskiego, by ekshumowanym żołnierzom z kwatery ?Ł? na warszawskich Powązkach zorganizować państwowy pogrzeb z najwyższymi honorami. Prezydencki doradca powiedział, że możliwą datą jest 75. rocznica (wrzesień 2014) utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego (powstanie SZP ? 26/27 września 1939).

Oby prezydent Komorowski poszedł w ślady ministra Siemoniaka, który swoją decyzją o awansowaniu Witolda Pileckiego do stopnia pułkownika, pokazał, że nadal warto przywracać pamięć i honor żołnierzom zamordowanym przez komunistyczne władze.

Karol Darmoros

Tekst pochodzi ze strony iktomaracje.pl


http://iktomaracje.pl/2013/piekny-gest-mon-witold-pilecki-awansowany-na-pulkownika/