231

Niedziela 11 maja, godz. 13:00, Warszawa

 

W tym roku świętujemy 113. urodziny Witolda Pileckiego i z tej okazji w niedzielę 11 maja spotykamy się o 13:00 pod domem, przy Al. Wojska Polskiego 40 na Żoliborzu, gdzie Rotmistrz został złapany i wyruszył na misję do Auschwitz, a następnie przejdziemy Marszem ulicami:

Al. Wojska Polskiego – Mickiewicza – Andersa – Muranowska – Bonifraterska – Pl. Krasińskich (Pomnik Powstania Warszawskiego) – Długa – Freta – Nowowiejska – Świętojańska

i zakończymy Mszą Świętą o godzinie 15:30 w Katedrze Świętego Jana!

Witold Pilecki – rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej. Na ochotnika dał się złapać w Warszawie, aby dostać się do obozu w Auschwitz-Birkenau. Stworzył tam siatkę konspiracyjną. Autor pierwszych na świecie raportów o Holokauście, tzw. Raportów Pileckiego. Uciekł z Auschwitz. Walczył w Powstaniu Warszawskim, później w Armii Andersa. Wrócił do Polski aby działać przeciw komunistom. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948. Ciała do dziś nie odnaleziono. Oskarżenie anulowano w 1990. Pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego.

Pełna biografia: http://pilecki.ipn.gov.pl/

Organizatorem Marszu jest Stowarzyszenie KoLiber. Współorganizatorami są: NZS UWStudenci dla RzeczpospolitejMłodzi dla Polski, organizacje działające w ramach akcji Upominamy się o Was i Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci ?Żołnierzy Wyklętych?. Patronem medialnym Marszu został miesięcznik „wSieci Historii„, a także portalBlogpress.pl.

Zachęcamy do śledzenia strony Warszawski Marsz Rotmistrza na Facebooku!